Zaniżanie odszkodowań komunikacyjnych.

Niestety nagminnie dochodzi do sytuacji, w której Towarzystwa Ubezpieczeniowa zaniżają odszkodowania. Ze względu na to, że nie każdy do końca zna się na procesie likwidacji szkód, często nawet nie wiemy, że doszło do takiej sytuacji. Ogólne Warunki Umowy są bardzo zawiłe i zdarza się, że nawet po ich przeczytaniu nie mamy pojęcia czego dotyczą. Poniżej przedstawiam kilka najczęściej spotykanych sytuacji, w których ubezpieczyciel zaniża kompensatę.

Szkody osobowe

Jak już wiadomo w sytuacji, gdy w wypadku komunikacyjnym zginie bliska nam osoba, mamy prawo do otrzymania renty lub zadośćuczynienia. Nie jest to jednak tak prosta sprawa jakby się wydawało. Bardzo często dochodzi w tej kwestii do sporów i sprawy kierowane są do sądów. Przyczyna jest prosta: nie zdajemy sobie do końca sprawy ile powinniśmy otrzymać. Zadośćuczynienie otrzymujemy nie za straty materialne lecz za doznaną krzywdę i cierpienie związane z tak wielką stratą. Jest to dla nas sprawa bardzo intymna i przeżywamy ją indywidualnie, nie potrafimy więc wycenić tych uczuć, co bardzo chętnie wykorzystują ubezpieczyciele. Kompensaty w szkodach osobowych są to bardzo często wysokie sumy, przez co jeszcze trudniej je zdobyć. Towarzystwa Ubezpieczeniowe chwytają się wiec najróżniejszych sposobów by zniechęcić nas do walki o odszkodowanie.

Do sporów dochodzi także w przypadku, gdy występujemy o zwrot kosztów pogrzebu. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 06.01.1982 r. (sygn. II CR 556/81), stanowi iż zwrotowi podlegają takie wydatki jak:

  • przewóz zwłok
  • wykupienie miejsca na cmentarzu
  • postawienie nagrobka
  • zakup wieńców i kwiatów
  • poczęstunek dla biorących udział w pogrzebie (jeśli mieści się w stosownych granicach i nie ma charakteru stypy pogrzebowej)
  • zakup odzieży żałobnej

Niestety mimo ustaleń sądu, ubezpieczyciele często nie stosują się do tych praw i odmawiają wypłaty odszkodowania. Na swoją obronę mają to, iż często zdarza się, że zostaje nam przyznany zasiłek pogrzebowy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma to jednak żadnego związku i nawet jeśli otrzymamy takie świadczenie dalej przysługuje nam kompensata z tytułu art. 446 § 1 k.c.

Kosztorys

Po uszkodzeniu naszego pojazdu dostajemy od ubezpieczyciela wybór jaką formę rozliczenia wybieramy. Mamy wybór pomiędzy metodą kosztorysową,  a metodą serwisową. Większość daje się namówić na opcje pierwszą, czyli wypłacenie odpowiedniej kwoty na naprawę auta. Ubezpieczyciel w tym wypadku wysyła swojego rzeczoznawcę, który robi oględziny i wylicza koszty. Pod uwagę brane są najtańsze części o bardzo niskiej wartości. Przy drugiej metodzie tracimy tylko tyle, że pieniądze nie są wypłacane nam, tylko warsztatowi, który naprawiał pojazd . Nie jest to jednak żaden problem w przypadku, gdy naprawdę zależy nam na sprawnym aucie. Towarzystwo Ubezpieczeniowe na pewno nie wmówi mechanikowi, że części rzeczywiście są tak tanie. Koszty robocizny także brane są pod uwagę i osoby, które nie mają pojęcia ile naprawdę są warte, zgodzą się na kwotę proponowaną przez ubezpieczyciela.

About Author: MG