Zalane mieszkanie-co robić?

Niejednokrotnie zdarza się, że w naszym mieszkaniu pęknie rura lub po prostu zapomnimy zakręcić kran, a cieknąca woda dokona wielu poważnych zniszczeń. Co robić w takiej sytuacji? A może to my jesteśmy poszkodowani i zostaliśmy zalani przez sąsiada. Poniższy artykuł odpowie na pytania jak postępować w takich przypadkach.

Jak postępować, gdy zaleje nam mieszkanie?

Gdy wrócimy do naszego mieszkania i okaże się, że zostało zalane, powinniśmy wiedzieć jak należy postąpić by uzyskać odszkodowanie. Oczywiście możliwe to jest tylko i wyłącznie w przypadku, gdy posiadamy polisę ubezpieczenia majątkowego. Jeśli jesteśmy jej szczęśliwymi posiadaczami, na początku powinniśmy zrobić wszystko by nie doprowadzić do powiększenia się szkody. Sprawdzić źródło wycieku i zneutralizować je. Najlepiej nic nie zmieniać i zostawić wszystko na swoim miejscu, chyba że niezbędne jest zabezpieczenie pozostałego mienia. Następnie należy powiadomić o wypadku właściciela budynku, w którym mieszkamy i naszego ubezpieczyciela. Na miejsce szkody przybędzie wtedy likwidator by dokonać oględzin. To pomoże mu ustalić jakie straty ponieśliśmy i ile w związku z tym powinno wynosić odszkodowanie. Naszym zadaniem jest również zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Umowy, ponieważ znajdziemy tam bardzo ważne informacje i dowiemy się czy za naszą szkodę należy się kompensata. Każdy ubezpieczyciel może mieć inną definicję „zalania”.  Dlatego czasami można się niemiło rozczarować.

Ubezpieczenie mieszkania i domu zapewni Tobie oraz Twoim najbliższym poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Ubezpiecz swoją nieruchomość już teraz i nie zwlekaj. Oto ranking ubezpieczeń mieszkań oraz domów.

Dokumenty niezbędne do likwidacji szkody.

Aby uzyskać należne nam odszkodowanie, naszym obowiązkiem jest dostarczenie Towarzystwu Ubezpieczeniowemu kopi kilku niezbędnych dokumentów. Należy więc przygotować:

  • oświadczenie osoby odpowiedzialnej za szkodę
  • polisę potwierdzającą posiadanie ubezpieczenia majątkowego
  • oświadczenie osoby poszkodowanej
  • akt własności mieszkania (lub ewentualnie umowa najmu)

Nie tylko ubezpieczyciel będzie wymagał od nas wykazania dokumentów niezbędnych do ustalenia szkody. Po przybyciu likwidatora przygotujmy dla niego: protokół sporządzony przez zarządcę budynku, który potwierdzi wystąpienie szkody i spis uszkodzonego mienia ruchomego (muszą się na nim znajdować daty ich nabycia).

Co zrobić gdy sąsiad zaleje nam mieszkanie?

Jeśli okaże się, że to my zostaliśmy zalani przez sąsiada, na początku powinniśmy udać się do niego i dowiedzieć czy posiada ubezpieczenie majątkowe. Wtedy sytuacja staje się prosta- on zgłasza szkodę swojemu ubezpieczycielowi, a my otrzymujemy odszkodowanie, które ma na celu zrekompensowanie wszelkich strat jakie ponieśliśmy. Sprawca będzie musiał naprawić wszystkie zniszczenia. To od nas również zależy w jaki sposób zostanie to wykonane. Możemy żądać wypłaty odszkodowania lub ekipy remontowej. Problem jednak zaczyna się dopiero kiedy okaże się, że winowajca nie posiada polisy majątkowej. Wszystko zależy też od tego czy przyzna się do winy.  Jeśli nie najlepiej poszukać jakiś świadków zdarzenia, którzy mogą potwierdzić jego zaniedbanie. W tej sytuacji sprawa będzie musiała trafić na drogę sądową.

About Author: MG