Wybór najlepszej polisy AC i OC

Pozornie wybór ubezpieczenia wydaje się być rzeczą prostą, jednak w rzeczywistości może okazać się inaczej. Natłok ofert i informacji o ubezpieczeniach od wielu firm ubezpieczeniowych potrafi całkowicie zdezorientować. Ubezpieczyciele prześcigają się w składaniu najkorzystniejszych ofert swoim klientom.

Mimo, że wybór ubezpieczenia nie należy do najłatwiejszych „pocieszeniem” może być, że wybór ubezpieczenia OC jest dużo łatwiejsze od ubezpieczenia AC, gdyż zakres ochrony jest taki sam w każdej ofercie. Natomiast w przypadku wyboru ubezpieczenia AC należy być ostrożnym, uważnym, aby dobrze przeanalizować oferty wielu firm.

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem o charakterze obowiązkowym. Oczywiście do ubezpieczenia obowiązkowego można dokupić ubezpieczenie dobrowolne, jakim może być ubezpieczenie autocasco. Więcej informacji o tych ubezpieczeniach można znaleźć w osobnych artykułach. Jednakże ku woli przypomnienia, ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej odpowiedzialne jest za ochronę kierowcy przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonym innym osobom. Natomiast ubezpieczenie AC gwarantuje wypłatę odszkodowania w sytuacji, między innymi:

  • gdy ponosimy winę za uszkodzenie pojazdu,
  • gdy inni sprawcy ponoszą winę za uszkodzenie pojazdu,
  • gdy inne auto było sprawcą szkód na naszym pojeździe,
  • gdy pojazd uszkodzony został przez zdarzenia losowe (grad, powódź, pożar).

Przed przystąpieniem do wyboru autocasco należy zdobyć i przygotować informacje na temat ubezpieczenia oferowanego przez jak największą liczbę firm ubezpieczeniowych. Tylko w taki sposób mamy możliwość wybrać dla siebie najlepszą ofertę. W tak zwanych ogólnych warunkach ubezpieczenia danej firmy znajdziemy wiele odpowiedzi na nasze pytania. Dokument ten jest bardzo obszerny i przeczytanie wraz z przeanalizowaniem całego zajmuje dużo czasu, więc najlepiej by było, gdybyśmy zajęli się tym dużo wcześniej.

Do tych dwóch podstawowych ubezpieczeń (choć ubezpieczenie AC jest nieobowiązkowe, jest jednak popularne oraz bardzo przydatne) można dokupić również dodatkowe ubezpieczenia, między innymi takie jak: ubezpieczenie assistance, albo ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Ubezpieczenie NNW nie jest drogie i wynosi kilkadziesiąt złotych.

Zawsze jest możliwość uzyskania zniżek. Popularną zniżką dla kierowców to zniżka za bezszkodową jazdę. Zniżka ta może może osiągnąć aż do 60% wartości całego ubezpieczenia. Zniżki mogą również obejmować różne modele aut. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują możliwość uzyskania tańszej polisy, za to że ubezpieczony płaci za nią kartą, albo płaci przez Internet.

About Author: p.w.