Problematyka pojazdu zastępczego.

Bardzo często zdarza się, że w wyniku wypadku drogowego pojazd, którym poruszamy się na co dzień ulegnie zniszczeniu i będzie musiał przejść proces naprawy. Nigdy nie wiemy dokładnie ile może to potrwać. Wielkim problem staje się to w sytuacji, gdy na przykład prowadzimy działalność gospodarczą i auto jest nam niezbędne do prowadzenia jej. Wiele decyduje się w takim przypadku na wynajęcie samochodu zastępczego. Nie zawsze jednak znamy odpowiedź na pytanie czy można wynająć pojazd na koszt Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w czasie, gdy szkoda będzie ulegała likwidacji?

Kiedy możemy wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela?

Art. 361 § 2 k.c. stanowi, iż naprawienie szkody przez Towarzystwo Ubezpieczeń, obejmuje nie tylko całkowitą likwidację jej, ale także straty, które poniósł poszkodowany oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby nie została wyrządzona. Jeżeli zatem udowodnimy, że wynajem samochodu był czynnością niezbędną, zostaną nam zwrócone wszystkie koszty, jakie w związku z tą sprawą ponieśliśmy.

Sytuacje niezbędne do wynajęcia samochodu zastępczego.

Naszym zadaniem zatem jest przekonanie ubezpieczyciela o konieczności wynajmu samochodu. Niestety sprawa nie jest łatwa do udowodnienia. Przeważnie zwrotu kosztów możemy się spodziewać w przypadku, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą i pojazd jest niezbędnym elementem pracy.  Może zdarzyć się również, że zawód, który wykonujemy będzie wymagał od nas całodobowej dyspozycyjności i ciągłego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Kolejnym ważnym argumentem jest sytuacja, gdy jesteśmy chorzy i wymagamy leczenia lub rehabilitacji. Dojazd do szpitala jest konieczny i koszty zostaną zwrócone nawet jeśli zamiast wynajętym pojazdem, dojeżdżaliśmy taksówką. Należy jednak pamiętać, że zawsze możemy zwrócić się do ubezpieczyciela o auto zastępcze, nawet jeśli nie posiadamy działalności gospodarczej. I nie ma też żadnej różnicy czy pojazd będzie naprawiony, czy nie nadaje się już do użytku i zostanie poddany kasacji. Mamy prawo do wynajęcia auta na czas, aż nie kupimy nowego, czyli w momencie kiedy zostanie nam wypłacona kompensata.

Aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, najlepiej na wstępie, zaraz po obejrzeniu uszkodzonego  pojazdu przez rzeczoznawcę, poinformować nasze Towarzystwo Ubezpieczeniowe, że zamierzamy wynająć pojazd zastępczy. Dowiemy się wtedy czy mamy taką możliwość i przez ile dni będziemy mogli z niego korzystać, tak żeby zostały zwrócone nam koszty.

Samochód zastępczy w ubezpieczeniu AC.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy staramy się o auto zastępcze posiadając ubezpieczenie AC. Tutaj istotną rolę grają Ogólne Warunki Umowy, którą podpisaliśmy z ubezpieczycielem. Tam zatem poszukajmy odpowiedzi i przekonajmy się jaką ochroną jesteśmy objęci i czy Towarzystwo Ubezpieczeniowe oferuje nam jakieś dodatkowe warianty. Nie należy jednak oczekiwać, że będziemy mogli korzystać z pojazdu zastępczego przez nieokreśloną ilość czasu. Przeważnie ubezpieczyciele podają dokładną liczbę dni i tylko na tyle możemy wypożyczyć auto.

About Author: MG