Odszkodowanie z oc

Wypadek samochodowy? Obowiązkowe odszkodowanie z OC dla każdego kierowcy. Proces uzyskania odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej sprawcy kolizji. Dowody z miejsca zdarzenia, protokół powypadkowy dla otrzymania odszkodowań z OC. Negocjacje z ubezpieczycielem. Zmiany w odszkodowaniach z OC.

OC jest najpopularniejszym, a zarazem obowiązkowym ubezpieczeniem każdego właściciela pojazdu. W przypadku odniesienia uszkodzeń samochodu w kolacji, otrzymuje się odszkodowanie z OC sprawcy. Proces otrzymania finansowego zadośćuczynienia wiąże się w wieloma formalnościami, szczególnie, gdy kolizja była poważna lub sprawca nie przyznaje się do winy.

Proces wypłacenia odszkodowanie z OC rozpoczyna się od złożenia wniosku o likwidację szkody, jednak nie kierujemy go do własnego ubezpieczyciela, zaś do firmy ubezpieczeniowej, w której ma wykupione OC sprawca wypadku. Dlatego oprócz własnych danych należy zgromadzić personalia winnego oraz dokładnie opisać okoliczności wypadku. Tuż po kolizji warto zrobić zdjęcia uszkodzonych pojazdów, które będą stanowić dodatkowy dowód w sprawie. Jeśli na miejsce wypadku została wezwana policja, również należy zawrzeć tę informację we wniosku. Im dokładniej przedstawi się okoliczności zdarzenia, tym większe prawdopodobieństwo, iż ubezpieczyciel wypłaci wyższe odszkodowanie. Po wypełnieniu formularza następuje spotkanie z rzeczoznawcą, który spisuje uszkodzenia auta i tworzy kosztorys. Wysokość wypłaty można negocjować z firmą ubezpieczeniową. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest wypłata gotówki do 30 dni od zgłoszenia szkody. W wyjątkowych sprawach ten proces może wydłużyć się do 90 dni.

Niebawem przedstawione postępowanie ulegnie zmianom. Polska Izba Ubezpieczeń zaproponowała, iż wypłaty miałby dokonywać nie ubezpieczyciel sprawcy wypadku, a firma ubezpieczeniowa, którą sami wybraliśmy. Warto na bieżąco sprawdzać aktualności w tym zakresie, aby mieć świadomość postępowania firm ubezpieczeniowych.

About Author: zlec