Maksymalne sumy ubezpieczenia dla rolników

Screenshot of www.concordiaubezpieczenia.pl

Faktem stało się rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 12 grudnia bieżącego roku. Dotyczy ono maksymalnych sum ubezpieczenia, które mogą uzyskać dane uprawy rolne i zwierzęta gospodarskie w roku przyszłym. Obok dwóch innych firm w naszym kraju, przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe Concordia oferuje polisy dla rolników z dopłatą z budżetu państwa.

Rozporządzenie wchodzi w skład Dziennika Ustaw z 27 listopada 2014 roku, ale obowiązuje dopiero od 12 grudnia b.r. Zawarte w nim przepisy dotyczą maksymalnych kwot, jakie mogą być zawarte w umowie o ubezpieczenie, czyli ilości pieniędzy, które uzyskuje się w razie szkody całkowitej. Suma ta musi wiernie oddawać wartość danej uprawy rolnej lub hodowli oraz zawierać ewentualne koszty naprawy wyrządzonych szkód. W rozporządzeniu ministra największe odszkodowania przedsiębiorcy dostaną za szkody w uprawie warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych. Najlepiej ,,wycenione” w przypadku zwierząt jest bydło, konie i świnie. Przykładowo, dla bydła maksymalną sumą ubezpieczenia jest 17,4 tysiąca złotych.

Według Andrzeja Janca, Dyrektora Biura Ubezpieczeń Rolnych w Concordia Ubezpieczenia, regulacje ministra rolnictwa i rozwoju wsi pomogą w przygotowywaniu oraz wywiązywaniu się z umowy ochronnej. Kwoty w niej zawarte realnie wycenią wartość danego gospodarstwa. Warto także zwrócić uwagę na zmniejszenie maksymalnych sum ubezpieczenia w przypadku upraw zboża, rzepaku i ziemniaków przy jednoczesnym wzroście dotyczącym warzyw gruntowych. Oznacza to, że najlepszą ochroną można będzie objąć wysokodajny sektor produkcyjny.

About Author: p.w.