Koniec z papierowym OC – wkrótce pojawi się nowy system ewidencji

Każdy właściciel pojazdu osobowego zobligowany jest posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Tak jest także z każdym zarejestrowanym pojazdem. Co jednak jeśli jeśli właściciel zapomniał potwierdzenia swojego ubezpieczenia, lub pożyczył samochód obcej osobie i nie pomyślał o przekazaniu dowodu ubezpieczenia?

Osoby zmotoryzowane powinny znać przepisy Prawa o ruchu drogowym, a te jednoznacznie wymagają od kierujących pojazdami posiadania przy sobie i okazywania potwierdzenia ubezpieczenia swojego pojazdu. Mogą tego wymagać organy uprawnione do kontroli drogowej jak np. policja. Każda kontrola drogowa rozpoczyna się od weryfikacji, czy prowadzący jest w stanie udowodnić zawarcie takowej umowy.

Co jeśli kierowca nie posiada dowodu ubezpieczenia OC?

Za takie niedopatrzenie grozi kara mandatu w wysokości 50 zł. Statystyki Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wskazują, że po polskich drogach porusza się około 250 tys. pojazdów bez polisy OC. To zdecydowanie dużo, a fundusz ten zajmuje się przecież zadośćuczynieniem ofiarom wypadków w których uczestniczyły pojazdy bez polisy.

Czy kary są uzasadnione?

Rozwój technologii wymusił zmiany sposobów zawierania umów na OC. Obecnie wiele klientów wybiera drogę telefoniczną lub internetową. Takie zamówienia są często realizowane za pomocą e-maili lub faksów. Skutkuje to także tym, że służby muszą weryfikować, czy umowy są prawdziwe w swoim systemie zwanym Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. W takim wypadku niezrozumiałe jest, dlaczego kierujący obowiązany jest nosić zawsze i w każdej sytuacji dowód zawarcia umowy.

Nadchodzą zmiany

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przyznało, że przygotowuje nową wersję systemu ewidencji pojazdów i kierowców, teraz przyznaje jedynie, że dane w obecnym systemie nie zawsze są aktualne i dlatego kierowcy nadal muszą trzymać swoje dowody w portfelach. Nowa wersja systemu ma być o wiele bardziej rozbudowana i przyjazna dla funkcjonariuszy. Baza ma być na tyle zaufana i wiarygodna, że być może policja zrezygnuje z kar dla zapominalskich. Ministerstwo zapewnia jednak, że nowelizacja najszybciej będzie wprowadzona z początkiem 2016 r. Do tego czasu kierowcy muszą jeszcze pamiętać, żeby zabierać ze sobą wszelkie dokumenty.

About Author: p.w.