Finanse Polaków w święta

Screenshot of www.mbank.pl

Zbliżające się Boże Narodzenie to czas nie tylko odpoczynku i rodzinnej atmosfery, ale także zakupów, a co za tym idzie, poważnych wydatków w domowym budżecie. Wydawanie pieniędzy przez Polaków na święta postanowił podsumować mBank.

Okazuje się, że w tym okresie nasi rodacy chcą wydać średnio 1158zł. Największa część tej kwoty jest przeznaczona na prezenty, następne w kolejności jest jedzenie i nadrabianie zaległości w spotkaniach ze znajomymi. Prawie 90% Polaków organizację Wigilii oraz pozostałych świątecznych dni finansuje z bieżących dochodów oraz oszczędności. Pieniądze z pożyczek w banku zdobywa 8% respondentów, a 5% korzysta z usług pozabankowych instytucji finansowych. Polacy w większości planują spędzić święta w domu z najbliższymi lub poza domem, także w otoczeniu rodziny i przyjaciół.

Okazuje się, że 56% ankietowanych wybiera choinkę sztuczną, a nie żywą (tu 40%). Najbardziej pożądanymi prezentami są książki, pieniądze, perfumy i kosmetyki. Zakupy upominków w tradycyjnych sklepach stacjonarnych wybiera 60% Polaków, a 40% woli buszować wśród przedmiotów online. Przeciętnie znajdujemy pod choinką trzy przeznaczone dla nas prezenty, choć 1/3 respondentów w ogóle nie spodziewa się otrzymania podarunku.

About Author: p.w.