AXA

AXA to firma francuskiego pochodzenia, zajmująca się ubezpieczeniami oraz inwestycjami. Firma z której narodziła się AXA powstała w latach 70. – była to Ancienne Mutuel. Połączenie firmy z paryskim ubezpieczycielem Union des assurances de Paris w 1996 r. stworzyło AXĘ, która w krótkim czasie podbiła zagraniczne rynki ubezpieczeń.

Screenshot of axa.pl

Firma jest notowana na giełdzie Euronext. Jest ona jedną z największych grup ubezpieczeniowych na świecie, a pod swoją nazwą skupia dziesiątki towarzystw i spółek. Spółka ta ma szeroki wachlarz ubezpieczeń, uwzględniający ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia chorobowe oraz majątkowe i komunikacyjne. Zajmuje się również doradztwem inwestycyjnym – AXA Investment Managers.

W Polsce AXA rozpoczęła działalność pod koniec 2006 r. Jej pierwszą ofertą było ubezpieczenie komunikacyjne dla osób fizycznych. Było one oferowane w modelu direct, czyli nabyć je można było przez telefon i Internet. Firma, zajmująca się tym rodzajem ubezpieczeń, działa w formie oddziału o nazwie Avanssur S.A., posługując się marką AXA DIRECT. Po zakupie Grupy Winterthur, AXA rozszerzyła swoją działalność o ubezpieczenia na życie oraz fundusze emerytalne.

Dziś spółka oferuje także ubezpieczenia majątkowe skierowane do klientów korporacyjnych, zapewniając im ubezpieczenia majątkowe, jak i ubezpieczenia transportowe, ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz osobowe.

W Polsce grupa AXA prowadzi swoją działalność poprzez następujące spółki:

  • AXA Powszechne Towarzystwo Emerytalne Spółka Akcyjna
  • AXA Życie Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna
  • AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Spółka Akcyjna
  • AXA Polska Spółka Akcyjna
  • AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna
  • Avanssur S.A. Oddział w Polsce
  • AXA DIRECT, w 2010 roku, została odznaczona Złotym Laurem Konsumenta w kategorii „Ubezpieczenia samochodowe”, a w roku 2011 AXA została uznana najbardziej znaną marką ubezpieczeniową świata oraz otrzymała statuetką Superbrands – za bycie jedną z najsilniejszych marek w Polsce.
About Author: p.w.